niedziela, 4 listopada 2012

O przygotowywaniu ołtarza przez ministrantów.


Kronika Novus Ordo zamieściła na swoim profilu na fejsie, link do bardzo ciekawego wywiadu z ks. dr Mateuszem Matuszewskim, ceremoniarzem biskupim i konsultorem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Wywiad dotyczy potrzeby edukacji liturgicznej wiernych. W wywiadzie można przeczytać wiele dziwnych rzeczy. Chciałbym się zająć sprostowaniem jednej kwestii, którą podjął ksiądz doktor. Nie znam przyczyny dla której ks. doktor napisał to co napisał. Mam nadzieję, że to zwykła pomyłka ze strony czcigodnego kapłana.  Może zacytuję:

"Podobnie jest z ministrantami. Nieznajomość norm liturgicznych powoduje, że w niejednej parafii wykonują czynności, które są zarezerwowane tylko dla posiadających święcenia lub posługę, np. przygotowywanie pateny i kielicha na ołtarzu".


Może sprostuję to w ten sposób, że wkleję kilka punktów z Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego:

Msza święta z diakonem:
178. "Po modlitwie powszechnej kapłan pozostaje na miejscu przewodniczenia, diakon zaś przy pomocy akolity przygotowuje ołtarz; do diakona należy też przygotowanie naczyń liturgicznych. Diakon również towarzyszy kapłanowi podczas przyjmowania darów od ludu. Następnie podaje kapłanowi patenę z chlebem przeznaczonym do konsekracji; wlewa do kielicha wino i trochę wody, mówiąc cicho: Przez to misterium, po czym wręcza kielich kapłanowi. Przygotowania kielicha, tj. wlania wina i wody, może dokonać przy kredensie. Gdy są okadzenia, diakon usługuje kapłanowi, kiedy ten okadza dary ofiarne, krzyż i ołtarz, a następnie on sam lub akolita okadza kapłana i lud".

Msza święta bez diakona:

 139."Po zakończeniu modlitwy powszechnej wszyscy siadają i rozpoczyna się śpiew na przygotowanie darów (por. nr 74).
Akolita albo inny świecki ministrant umieszcza na ołtarzu korporał, puryfikaterz, kielich, palkę i mszał". 
141. "Przy ołtarzu kapłan bierze od akolity lub innego usługującego patenę z chlebem i trzymając ją obiema rękami, wzniesioną nieco nad ołtarzem, wypowiada cicho słowa: Błogosławiony jesteś, Panie. Następnie patenę z chlebem kładzie na korporale".

Przypomnijmy sobie jeszcze raz cytat z wywiadu:

"Podobnie jest z ministrantami. Nieznajomość norm liturgicznych powoduje, że w niejednej parafii wykonują czynności, które są zarezerwowane tylko dla posiadających święcenia lub posługę, np. przygotowywanie pateny i kielicha na ołtarzu". 

Można domniemywać, że księdzu doktorowi chodzi o przygotowywanie pateny i kielicha na ołtarzu, na początku Liturgii Eucharystycznej, tak jak mówi o tym np. punkt 139. No chyba, że księdzu chodzi o przygotowanie kielicha w sensie nalania do niego wody i wina. Jeżeli tak, to ma rację, bo jedynie diakon lub kapłan może to zrobić. Jeżeli chodzi o przygotowanie pateny na ołtarzu to w jakim sensie przygotowanie? Patenę z chlebem przecież podaje się celebransowi. Wydaje się jednak, że księdzu chodziło o umieszczenie na ołtarzu wymienionych przez niego paramentów, a to nie należy tylko do diakona czy akolity. Analizując wyżej wymienione punkty OWMR, widać pewną kolejność w spełnianiu funkcji. W pierwszej kolejności ołtarz powinien przygotowywać diakon przy pomocy akolity. Jeżeli nie ma diakona, to powinien to robić akolita. Jeżeli nie ma akolity, to powinien te czynności spełniać "świecki ministrant", nazywany gdzieniegdzie przez OWMR również jako "inny usługujący". Widać to wyraźnie w punktach 139 i 141.

piątek, 2 listopada 2012

Szkoła Liturgii online!

Blog Versus Deum poleca szkołę liturgii. Nie, nie jest to post sponsorowany. Uważam po prostu, że jest to świetny pomysł i że muszę się z Wami tym podzielić. Zupełnie za darmo można przejść kurs liturgiczny online. Jak na razie dostępne jest kilka kursów, m. in. kurs dla bierzmowanych, ceremoniarza czy też lekcje o Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Zapraszam Was serdecznie na stronę http://www.szkolaliturgii.edu.pl!